Redaktionen
Ingen kommentarer

Index: Splat

Decrease Font Size Increase Font Size Tekst Print denne side

Film:
28 Weeks Later (28 Uger Senere) (Juan Carlos Fresnadillo, 2007)
2001 Maniacs (Tim Sullivan, 2005)
L’abîme des morts vivants (Oasis of the Zombies) (Jesus Franco, 1981)
After Death (Claudio Fragasso, 1988)
Alien vs. Ninja (Seiji Chiba, 2010)
Altered (James Nash & Eduardo Sánchez, 2006)
Antropophagus (Joe D’Amato, 1980)
Army of Darkness (Sam Raimi, 1992)
Bad Taste (Peter Jackson, 1987)
Basket Case (Frank Henenlotter, 1982)
Basket Case 2 (Frank Henenlotter, 1990)
Basket Case 3 (Frank Henenlotter, 1992)
Beyond Re-Animator (Brian Yuzna, 2003)
Black Past (Olaf Ittenbach, 1989)
Black Sheep (Jonathan King, 2006)
Blood Feast (Herschell Gordon Lewis, 1963)
Brain Damage (Frank Henenlotter, 1988)
Braindead (Peter Jackson, 1992)
Bride of Re-Animator (Brian Yuzna, 1990)
Burning Moon (Olaf Ittenbach, 1992)
Cannibal ferox (Jaget af kannibaler) (Umberto Lenzi, 1981)
Chopper Chicks in Zombietown (Dan Hoskins, 1989)
Color Me Blood Red (Herschell Gordon Lewis, 1965)
Contamination (Dødssmitten fra Mars) (Luigi Cozzi, 1980)
Dagon (Stuart Gordon, 2001)
The Dark Lurking (Alien vs Zombies: The Dark Lurking) (Gregory Connors, 2010)
Dawn of the Dead (Zack Snyder, 2004)
Dead & Breakfast (Matthew Leutwyler, 2004)
Dead Birds (Alex Turner, 2004)
The Devil’s Rejects (Rob Zombie, 2005)
Diary of the Dead (George A. Romero, 2007)
Doomsday (Neil Marshall, 2008)
Dr. Shocks X-Ray Chiller Theatre (Lance Otto Smith & Douglas Agosti, ca. 1992)
Dreamcatcher (Lawrence Kasdan, 2003)
E tu vivrai nel terrore – L’aldilà (Rædslernes hotel / The Beyond) (Lucio Fulci, 1981)
Emanuelle e gli ultimi cannibali (Emanuelle og de sidste kannibaler / Emanuelle
    and the Last Cannibals
) (Joe D’Amato, 1977)
The Evil Dead (Sam Raimi, 1981)
Evil Dead II (Evil Dead II: Udrydderen) (Sam Raimi, 1987)
Feast (John Gulager, 2005)
From Dusk Till Dawn (Robert Rodriguez, 1996)
Garden of Love (Olaf Ittenbach, 2003)
The Gore Gore Girls (Herschell Gordon Lewis, 1972)
Gurotesuku (Grotesque) (Kôji Shiraishi, 2009)
Howling IV: The Original Nightmare (Varulvenætter IV) (John Hough, 1988)
Ilsa, She Wolf of the SS (Ilsa: Hun-ulven fra SS) (Don Edmonds, 1975)
Incubo sulla cittá contaminata (Rædslernes blodige by / Nightmare City) (Umberto Lenzi, 1980)
Ironclad (Jonathan English, 2011)
Jason Goes to Hell: The Final Friday (Fredag den 13.: The Final Friday) (Adam Marcus, 1993)
Kyûketsu Shôjo tai Shôjo Furanken (Vampire Girl vs. Frankenstein Girl) (Yoshihiro Nishimura
    & Naoyuki Tomomatsu, 2009)
The Mangler (Tobe Hooper, 1995)
The Midnight Meat Train (Ryûhei Kitamura, 2008)
La morte vivante (The Living Dead Girl) (Jean Rollin, 1982)
Murder Party (Jeremy Saulnier, 2007)
Nattens engel (Shaky Gonzáles, 1998)
A Nightmare on Elm Street: Dream Warriors (Mareridt på Elm Street: Dream Warriors)
    (Chuck Russell, 1987)
No Reason (Olaf Ittenbach, 2010)
Le notti del terrore (Burial Ground: The Nights of Terror) (Andrea Bianchi, 1981)
Paura nella città dei morti viventi (Zombiernes by / City of the Living Dead) (Lucio Fulci, 1980)
Piranha (Rædsler i dybet) (Joe Dante, 1978)
Piranha (Alexandre Aja, 2010)
Porno Holocaust (Joe D’Amato, 1981)
Predator (John McTiernan, 1987)
Predator 2 (Stephen Hopkins, 1990)
Premutos – Der gefallene Engel (Premutos: Lord of the Living Dead) (Olaf Ittenbach, 1999)
Prison (Renny Harlin, 1988)
The Rage (Robert Kurtzman, 2007)
Rats – Notte di terrore (Rats – Night of terror) (Bruno Mattei, 1984)
Re-Animator (Stuart Gordon, 1985)
Reykjavik Whale Watching Massacre (Júlíus Kemp, 2009)
Robo-geisha (RoboGeisha) (Noboru Iguchi, 2009)
Rosso sangue (Absurd) (Joe D’Amato, 1981)
Rubber (Quentin Dupieux, 2010)
Samurai Avenger: The Blind Wolf (Kurando Mitsutake, 2009)
Samurai purinsesu: Gedô-hime (Samurai Princess) (Kengo Kaji, 2009)
Sentô shôjo: Chi no tekkamen densetsu (Mutant Girls Squad) (Noboru Iguchi, Yoshihiro
    Nishimura & Tak Sakaguchi, 2010)
Seven Mummies (Nick Quested, 2005)
Shaun of the Dead (Edgar Wright, 2004)
Shelf Life (Subhuman) (Mark Tuit, 2004)
Shura-yuki-hime: Urami Renga (Lady Snowblood II: Love Song of Vengeance) (Toshiya Fujita, 1974)
Slither (James Gunn, 2006)
Society (Afskedsparty) (Brian Yuzna, 1989)
Split Second (Tony Maylam, 1992)
Starship Troopers (Paul Verhoeven, 1997)
Subconscious Cruelty (Karim Hussain, 2000)
Sweatshop (Stacy Davidson, 2009)
Tôkyô zankoku keisatsu (Tokyo Gore Police) (Yoshihiro Nishimura, 2008)
The Toxic Avenger (Michael Herz & Lloyd Kaufman, 1985)
Turkey Shoot (Fangejagten / Blood Camp Thatcher) (Brian Trenchard-Smith, 1982)
Two Thousand Maniacs! (Herschell Gordon Lewis, 1964)
The Wizard of Gore (Den makabre tryllekunstner) (Herschell Gordon Lewis, 1970)
Xtro (Harry Bromley Davenport, 1983)
Zibahkhana (Hell’s Ground) (Omar Khan, 2008)
Zombi 2 (Rædslernes grønne ø / Zombie Flesh Eaters) (Lucio Fulci, 1979)
Zombi Holocaust (Zombiemassakren) (Marino Girolami, 1980)
Zombie Strippers (Jay Lee, 2008)

Filmmusik:
Nattens Engel (Søren Hyldgaard, 1998)
Starship Troopers (Basil Poledouris, 1997)

Bøger:
Frygt-filerne (Jonas Wilmann, 2012)
Micki 19:50 (Christian Reslow, 2010)
Mutagen (Jonas Wilmann, 2011)
Tomes of the Dead: The Words of their Roaring (Matthew Smith, 2007)

Tegneserier:
Exodus: Bind 1 (Jacob Rask Nielsen, 2009)
Exodus: Bind 2 (Jacob Rask Nielsen, 2009)
Exodus: Bind 3 (Jacob Rask Nielsen, 2010)
Lysbrigaden (Peter J. Tomasi & Peter Snejbjerg, 2004)
Satan’s 3-Ring Circus of Hell (Robert Steven Rhine m.fl., 2005)
Society: Party Animal (Eddie Murphy & Colin Barr, 2002)
The Surgeon (John Dorans & Jaeson Finn, 2000)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *