WizKids lukker og slukker

1 minuts læsetid

The Topps Company trækker stikket ud på WizKids Games, og lukker firmaet. Dette blev bekendtgjort allerede i slutningen af det forgangne år, men hvad det egentligt betyder, står endnu ikke helt klart.

Topps, der er kendt som producenten af klassiske sportssamlekort som baseball- eller basketball-kort, har siden 2003 ejet WizKids Games, der er kendt for at have opfundet samlefigurspil (Collectable Miniatures Game, forkortet CMG), med på forhånd malede plastikfigurer med en “clickwheel”-bund.

WizKids blev startet i 2000, hvor de begyndte at udgive MageKnight-spillet og -figurerne. MageKnight og clickwheel-systemet, hvor “stats” på en figur står og ændres på figurens base, blev en enorm succes, og WizKids lavede efterfølgende varianter af konceptet. Heriblandt HeroClix, med figurer baseret på tegneserielicenser, og et andet spilhit, Pirates of The Spanish Main, som også var en nyskabelse, nemlig et Constructable Strategy Game (CSG), hvor man selv sammesætter sin papskibsflåde fra papkort man samler. Succesen med dette spil blev også omsat til licenser fra blandt andet – oplagt nok – Pirates of The Caribbean-filmene, men også Star Wars i Star Wars PocketModel-spillet.

Da MageKnight og clickwheel-systemet gik sin sejrsgang i spilverdenen i starten af årtiet, blev det spået, at clix-systemet og de billige, færdigemalede figurer ville blive enden på traditionelle figurer og traditionel figurspil, som vi kender det, og at det specielt ville gå ud over Games Workshops førerposition på markedet – men sådan skulle det åbenbart ikke gå.

I deres pressemeddelelse udtaler Topps, at selv om WizKids lukker, vil de forsøge at få afhændet de fleste af licenserne til andre, og at der vil komme mere information om dette i løbet af nogle dage. Meddelelsen kom en måned før jul, og der er endnu ikke kommet nye informationer op på WizKids-hjemmesiden, så måske får Wizkids lov til at død en stille død, og tage sine licenser med sig i graven.

Kilde: WizKids Games officielle hjemmeside

Claus Jacobsen: Redaktør, medstifter af Planet Pulp. Født i det gyldne år 1977, hvor den første Star Wars-film såvel som Sex Pistols’ Never Mind the Bollocks udkom og Elvis døde. Jeg er da heller ikke i stand til at huske tilbage til et tidspunkt i mit liv, hvor jeg ikke har været voldsomt og overdrevet besat af Star Wars (og sådan startede nørderiet; Phantom Menace har selvfølgelig lagt en dæmper på det kærlighedsforhold). Vokset op i Kliplev, en lille landsby [..]

Skriv et svar

Your email address will not be published.