Broadcast to the World

3 minutters læsetid
Broadcast to the World

Allerede i 1998 gjorde Californiske Zebrahead deres entré på ska punk-scenen med deres debutplade Yellow, og de er nu tilbage med deres femte udspil efter en længere pause på tre år.

Oprindelig gjorde Zebrahead sig bemærket ved at kombinere rapvokaler med hurtigt og hårdt ska punk. Ska punken begyndte nemlig for alvor at bryde igennem på den amerikanske scene i 90’ernes sidste del, med navne som Less Then Jake, 311, Reel Big Fish og Goldfinger. Alle navne, som Zebrahead da også har været på turne med.

Ny forsanger

Grunden til at der er gået tre år fra udgivelsen af deres forrige plade, MFZB, til Broadcast to the World er blandt andet, at Justin Mauriello, bandets forsanger siden dets begyndelse, valgte at forlade Zebrahead for at danne sit eget band, I Hate Kate. Der er derfor kommet en ny forsanger til, Matty Lewis, fra poppunk-bandet Jank 1000. Spørgsmålet er så, hvad fansene siger til skiftet, for et af Zebraheads klare kendetegn har altid været kombinationen af Justin Mauriellos sangstemme med rapperen Ali Tabatabaees vokal.

Personligt vil jeg sige at Matty Lewis for mig synes at fylde rollen fuldt ud. Hans vokal minder nemlig rimeligt meget om Justin Mauriellos; de har samme poppunk-kvaliteter. Det er jo nok ikke alle, der vil kalde dem kvaliteter, men det er mere et spørgsmål, om man kan lide genren eller ej. O.k., måske er Matty Lewis’ vokal en smule mere “pæn”. Men egentlig er det nok et fænomen, der gør sig gældende for hele Broadcast to the World, i forhold til Zebraheads tidligere plader.

Godt nok har Zebrahead, ligesom mange af deres genrefælle indenfor amerikansk, specielt californisk, senhalvfemser-ska punk, haft mange popelementer. Det er lettilgængelig musik, hvor stort set alle kan være med, og dette er både en af fordelene og en charme ved genren, men samtidig også en ulempe. Nogle gange har man jo bare lyst til at smække en glad partypunkplade på også køre derudaf. Samtidig gør det også, at man nogle gange kan blive virkelig træt af genren, for det det hele lyder meget, meget ens. Alt lyder som noget, man efterhånden har hørt tusind gange før til tider.

Rapvokalen er for langt tilbage i lydbilledet

Spørgsmålet er så, på hvilken side af skellet Zebraheads Broadcast to the World placerer sig. Det er for mig måske lidt svært klart at afgøre, men Broadcast to the World er tydeligvis en tak mere ufarlig og poppet end bandets tidligere albums.

En af de ting, der irriterer mig en del, er at Ali Tabatabaees rapvokal ikke ligger så langt fremme i lydbilledet og ikke er helt så hård som på deres tidligere produktioner. Måske er det for få den nyere forsanger Marty Lewis ind i lydbilledet uden at blive overdøvet. Men jeg savner nu stadig en Tabatabaee, der rykker igennem og virkelig får det op og ringe. Der er flere gange anløb til det i et par sange uden at det helt sker, desværre.

Lidt for overfladisk

Broadcast to the World er ikke nogen dårlig plade, men den er til tider bare lidt for overfladisk. Den glider lidt for let, og man bliver ikke direkte fanget. Den kører bare derudaf som en radiokanal uden at efterlade store mærker på lytteren. Det er en skam, for engang imellem, når man koncentrerer sig, er der faktisk nogle gode hooks og riffs at finde, selv om de er begravet i produktionen.

Dette gælder også Tabatabaees rap, der stadigvæk har sine momenter og til tider også rykker. Men skulle jeg bestemme, skulle han længere frem i lydbilledet, for det er her, at Zebrahead har noget at byde på og noget, der skiller sig ud i forhold til alle de andre lignende bands. Zebrahead kommer til Danmark i april, hvor de spiller som support for poppunkerne MxPx på Vega, så der har vi jo lejlighed til at se, hvordan den nye forsanger fungerer live.

Broadcast to the World er venligst stillet til rådighed af Target Distribution.

Nummerliste:
1. Broadcast to the World (3:16)
2. Rated “U” for Ugly (3:01)
3. Anthem (3:33)
4. Enemy (2:56)
5. Back to Normal (3:40)
6. Postcards from Hell (2:45)
7. Karma Flavored Whisky (4:07)
8. Here’s to You (3:07)
9. Wake Me Up (3:49)
10. Lobotomy for Dummies (2:36)
11. The Walking Dead (3:09)
12. Your New Boyfriend Wears Girl Pants (4:28)

Total spilletid: 51:04

3 stjerner
Titel: Broadcast to the World
Kunstner: Zebrahead
Producer: Cameron Webb
Udgivet: 2006
Label: Sony Music Entertainment

Anmeldt i nr. 17 | 13/03/2007

Claus Jacobsen: Redaktør, medstifter af Planet Pulp. Født i det gyldne år 1977, hvor den første Star Wars-film såvel som Sex Pistols’ Never Mind the Bollocks udkom og Elvis døde. Jeg er da heller ikke i stand til at huske tilbage til et tidspunkt i mit liv, hvor jeg ikke har været voldsomt og overdrevet besat af Star Wars (og sådan startede nørderiet; Phantom Menace har selvfølgelig lagt en dæmper på det kærlighedsforhold). Vokset op i Kliplev, en lille landsby [..]

Skriv et svar

Your email address will not be published.