Categories: Bloggen

Cold Storage (Mathieu Lamboley, 2026) [Mikroanmeldelse]

Musikken til den biografaktuelle horrorkomedie Cold Storage er komponeret af den talentfulde franske komponist Mathieu Lamboley.

Lamboley har imponeret igen og igen over de seneste år med fine, symfoniske scores til franske projekter, både TV og spillefilm.

Derfor er det også dejligt at se Lamboley nu få chancen med en engelsksproget film, selvom filmen faktisk er en fransk/italiensk/marokkansk co-produktion.

Desværre er det også ret tydeligt, at Lamboley er blevet bedt om at holde sig indenfor et helt særligt formsprog, der kun levner ringe plads til hans reelle evner og hans egen stemme

Scoret til Cold Storage lyder således i det store og hele præcis, som man kunne forvente. Det er komponeret for en blanding af symfoniorkester og elektroniske hjælpemidler i rigelige mængder, og meget af spilletiden går med varierende grader af dissonant spændings- og horrormusik.

Det er ikke fordi, der ikke er plads til fine detaljer – særligt strygerne får rig lejlighed til at bruge de klassiske creepy effekter med glissandi, pizzicato og col legno – og heller ikke de synthesizede dele er som sådan dårlige eller gør scoret svært at lytte til.

Men man savner lidt mere frirum til komponisten, der i stedet lyder som om, han opererer indenfor et snævert defineret felt. Regulært tematisk materiale er der som sådan intet af, hvilket også er med til at få scoret til at fremstå mere anonymt end det behøvede.

Teknisk fejler det som sagt ikke noget, men der mangler lidt personlighed – og måske bare en antydning af de komiske elementer, som i hvert fald traileren tyder på, at filmen også indeholder.

3/6

Tracks: 1. Virus (2:43), 2. Chase (2:23), 3. The Village, Part 1 (5:34), 4. The Village, Part 2 (3:11), 5. Mr Scroggins (2:35), 6. Robert (5:38), 7. The Secret Room, Part 1 (3:32), 8. The Secret Room, Part 2 (2:39), 9. Spot the Deer (2:01), 10. Mike Is back (2:14), 11. Teacake & Naomie (4:08), 12. Griffin (3:18), 13. Robert’s Plan (4:59), 14. Mrs Rooney (2:47), 15. Trini and Abigail (4:05), 16. Infiltration (2:19), 17. The Bomb (1:39), 18. The Escape, Part 1 (3:55), 19. The Escape, Part 2 (2:44), 20. Epilogue (2:35)

Mogens Høegsberg

Mogens Høegsberg. Redaktør. Medstifter af Planet Pulp. Født 1976. Oprindelig fra Ringkøbing, fra 1996 til 2014 bosat i Århus, nu bosat i Silkeborg. Uddannet mag.art. og ph.d. i middelalderarkæologi. Ansat som arkæolog ved Moesgård Museum. Har siden barndommen været ivrig horrorfan; indledningsvist primært litteratur, senere også film. Dertil rollespiller, brætspiller og tegneseriefan. Film og filmmusik er Mogens’ to største passioner inden for [..]

Share
Published by
Mogens Høegsberg

Recent Posts

Leder og indhold – 13. juli 2026

Så har vi langt om længe indhentet sommerferien, og det er på tide at gå…

4 dage ago

Masters of the Universe

Kulørt, underholdende og elskelig fantasy/science fiction/komedie/legetøjsfilmatisering, der desværre er alt for lang.

4 dage ago

Leder og indhold – 13. juni 2026

Vi kigger tilbage til 1948 og frem til 2026 for at finde ud af, at…

1 måned ago

Dip huet seung hung

Et actionmesterværk fra 1989 der stadigvæk fremstår frisk, vild, voldsom, blodig og frejdig her i…

1 måned ago

Ternet Ninja 2

Fortsættelsen til den succesfulde Ternet Ninja er måske bare mere af det samme, men med…

1 måned ago

Leder og indhold – 13. maj 2026

Året er 1986. AGF har vundet det danske mesterskab for femte gang. Top Gun har…

2 måneder ago